Geçmişten Günümüze Sözlük Siteleri

Sözlük siteleri kullanıcıların bir konu hakkında bilgilerini aktardığı sanal bir oluşumdur. Sözlük sitelerinin geçmişi günümüzde hala en popüler sözlük sitesi olan Ekşi Sözlük’e dayanmaktadır.

 

Sözlük platformlarında kullanıcılar herhangi bir konu hakkında bilgiler paylaşırlar. Fakat bu bilgiler ansiklopedide ki bilgiler gibi salt bilgiler değildir. Kullancılar kendi görüşlerini, düşüncelerini ve mizahlarını katarlar. Sözlük sitelerinin bu kadar popüler olmasının bir diğer sebebi ise mizah anlayışıdır. Kullanıcılar bu sayede sözlük sitesinde daha eğlenceli vakit geçirirler.

 

Ekşi Sözlük

 

15 Şubat 1999 tarihinde  “Kutsal bilgi kaynağı” mottosu ile Sedat Kapanoğlu tarafından kurulan ilk sözlük sitesidir. Günümüzde hala en popüler sözlük sitesi olma ünvanını korumaktadır. Ekşi Sözlükte yazar olmak için sözlük formatına uygun en az 10 entry girip, çaylak onay listesine girmeniz gerekmektedir. Ekşi Sözlükte yazar olmak kolay değildir. Her yıl on binlerce insan çaylak onay listesinde yazar olmayı beklemektedir. Bunlardan sadece bazıları yazar olabilmektedir. Bu yüzden Ekşi Sözlükte yazar olmak her zaman internet ortamında bir ayrıcalık olarak görülmüştür.

 

Ekşi sözlük aynı zamanda sosyal yardım faliyetleri ile öne çıkan bir platformdur. 2016 yılında Paypal’ın Türkiye faaliyetlerini durduracağını açıkladığı günlerde bir sözlük yazarı tarafından “paypal hesaplarımızla lösev’e bağış kampanyası” adı altında bir başlık açıldı. 24 saat içinde 126 Bin TL bağış yapıldı.

 

2016 yılında Sözlükte bir takım değişiklikler yapıldı. Bunların başında tema düzenlemeleri, logo değişikliği ve Ekşi Şeyler adı altında tanıtılan yeni bir platform geliyordu. Bu değişiklikleri beğenmeyen binlerce yazar sözlüğü eleştri yağmuruna tuttu. Bir noktadan sonra bu bir direnişe dönüştü ve sözlüğün eski haline dönmesini isteyen binlerce yazar 1 milyondan fazla entry sildi.

 

Ekşi Sözlük ile hayatımıza katılan sözlük platformu günümüzde en çok ziyaret edilen web siteleridir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir